Wycieczka do Warszawy
Podekscytowanie i zniecierpliwienie – z pewnością takie uczucia towarzyszyły uczniom klas IV-VIII wczesnym rankiem 8 czerwca. Powodem tych uczuć był długo wyczekiwany wyjazd na szkolną wycieczkę, której celem była wizyta w stolicy.
Warszawa przywitała nas piękną pogodą – choć wcześniejsze prognozy nie były optymistyczne. Pierwsze z nią spotkanie – zza szyby autobusu – wywoływało pomruki zachwytu, który z biegiem czasu miał jeszcze przybrać na sile. Na pewno słychać było go wyraźnie podczas pobytu w Centrum Nauki Kopernik, gdzie nowoczesność gra pierwsze skrzypce z nauką, gdzie prawa fizyki przemawiają zupełnie innym tonem niż w szkolnej ławce.
Zachwyt nie mijał również podczas przyjazdu do hotelu i w trakcie posiłków, spotęgowały go ekscytujące podróże metrem, brzmiał głośno pod Stadionem Narodowym. Osłabił go dopiero wieczorny spacer Nowym Światem 😉 Choć najpiękniejsze zabytki stolicy odsłaniały swe wyjątkowe piękno, król Zygmunt łaskawie spoglądał ze swej kolumny, żołnierze nieporuszenie trwali na swej warcie przy Grobie Nieznanego Żołnierza, zmęczenie silnie dawało się we znaki. Stąd wielu zasnęło tej nocy pod warszawskim niebem snem mocnym i głębokim.
Drugi dzień to czas spotkania z historią – trudną i bolesną, ale przekazaną w nietuzinkowy i wyjątkowo sugestywny sposób – to czas odwiedzin w Muzeum Powstania Warszawskiego. To czas refleksji, spojrzenia na miasto, które zostało niemal doszczętnie zniszczone podczas działań wojennych. By jednak zakończyć tę podróż optymistycznie, skonfrontowaliśmy obraz zniszczonej Warszawy z jej współczesnym widokiem. Spoglądaliśmy na dumne wieżowce, majestatyczne mosty przecinające Wisły i rozległe zabudowania z perspektywy 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki. Mając w pamięci ten fascynujący widok wyruszyliśmy w drogę powrotną, głodni kolejnych wrażeń i nowych wypraw.
W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować panu Andrzejowi Szenhoferowi, dzięki któremu nasz sen o Warszawie miał szansę się spełnić.
(Szczególne podziękowania kieruje Kuba Wywal 😉 – za pomoc w dźwiganiu plecaka). M.B.