Religia klasy 4 – 6
12-14.05.2020
Temat: Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Opolskiej
Zapoznaj się z historią obrazu https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/06-21b.php3
Przepisz do zeszytu tekst biblijny J 19,26-27
5.05.2020 r.
Temat: Maryja w roku liturgicznym.
Uroczystości
1 stycznia – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
19 marca – św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny
25 marca – Zwiastowanie Pańskie
3 maja – Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, główna Patronka Polski
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
26 sierpnia – Najświętsza Maryja Panna Częstochowska
8 grudnia – Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny
Obchody ruchome: Uroczystość NMP Matki Kościoła – poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego oraz Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Łaskawej – druga sobota maja.
Święta
31 maja – Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny
8 września – Narodzenie Najświętszej Maryi Panny
Obchód ruchomy: Święto Maryi Królowej Apostołów – sobota po Wniebowstąpieniu Pańskim
Wspomnienia obowiązkowe
24 maja – Najświętsza Maryja Panna Wspomożycielka Wiernych
16 lipca – Najświętsza Maryja Panna z góry Karmel – szkaplerz karmelitański
26 lipca – święci Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny
22 sierpnia – Najświętsza Maryja Panna Królowa
15 września – Najświętsza Maryja Panna Bolesna
7 października – Najświętsza Maryja Panna Różańcowa
21 listopada – ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny
Zapisz w zeszycie uroczystości maryjne wraz z datą.
21.04.2020 r.
Temat: Dary Zmartwychwstałego
Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»
Jaki dar otrzymali Apostołowie?
Powtórz 5 warunków dobrej spowiedzi.
Odszukaj w Piśmie Świętym fragmenty, które mówią, o tym, że Pan Jezus miał władzę odpuszczania grzechów: Łk 5,17-26; Łk 7, 36-50; J 8,1-11. Wypisz słowa, którymi Pan Jezus odpuszczał ludziom popełnione przez nich grzechy.
16.04.2020 r.
Spotkania ze Zmartwychwstałym
Obejrzyj film https://www.youtube.com/watch?v=sC4o9AuysWw
Przeczytaj tekst biblijny
Uczniowie z Emaus
Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali. On zaś ich zapytał: «Cóż to za rozmowy prowadzicie z sobą w drodze?» Zatrzymali się smutni. A jeden z nich, imieniem Kleofas, odpowiedział Mu: «Ty jesteś chyba jedynym z przebywających w Jerozolimie, który nie wie, co się tam w tych dniach stało». Zapytał ich: «Cóż takiego?» Odpowiedzieli Mu: «To, co się stało z Jezusem Nazarejczykiem, który był prorokiem potężnym w czynie i słowie wobec Boga i całego ludu; jak arcykapłani i nasi przywódcy wydali Go na śmierć i ukrzyżowali. A myśmy się spodziewali, że On właśnie miał wyzwolić Izraela. Tak, a po tym wszystkim dziś już trzeci dzień, jak się to stało. Nadto jeszcze niektóre z naszych kobiet przeraziły nas: były rano u grobu, a nie znalazłszy Jego ciała, wróciły i opowiedziały, że miały widzenie aniołów, którzy zapewniają, iż On żyje. Poszli niektórzy z naszych do grobu i zastali wszystko tak, jak kobiety opowiadały, ale Jego nie widzieli».
Na to On rzekł do nich: «O nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?» I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego.
Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: «Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił». Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: «Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?»
W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, którzy im oznajmili: «Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi». Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba.
Jezus ukazuje się Apostołom
A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich.
Zrób ilustrację w zeszycie do fragmentu Ewangelii, którą przeczytałeś.
.