Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
10 marca 2016r. w naszej szkole odbyły się warsztaty poświęcone Językowi Polskiemu. 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W 2016 roku dzień ten obchodzony jest pod hasłem “Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne”.
W swym założeniu Dzień Języka Ojczystego ma pomóc w zachowaniu różnorodności językowej. Szacuje się, że na świecie jest około 6-7 tysięcy języków. Mniej więcej połowa z nich zagrożona jest zanikiem.
Język polski w przepisach i w praktyce
Posługiwanie się językiem polskim na terenie naszego kraju reguluje Ustawa o języku polskim z 7 października 1999 r (z późniejszymi aktami wykonawczymi). Niestety w swojej codziennej mowie nader często dodajemy różne wtrącenia. Powszechnie używa się:
- makaronizmów – słów, zwrotów lub form gramatycznych pochodzących z języka obcego, które zostały „naturalizowane”, czyli wplecione do języka ojczystego,
- anglicyzmów, czyli słów lub konstrukcji zapożyczonych z języka angielskiego.
Wszyscy uczniowie pracowali nad akronizmami- czyli układali nowe wyrazy z wyrazu podanego. Każda grupa miała nazwiko pisarza polskiego. Wszystkie gru[y poradziły sobie znakomicie i ułożyły dużo wyrazów. Następnie mieli możliwość zmierzenia się z „ŁAMAŃCAMI JĘZYKOWYMI”, by sprawdzić poprawność swojego języka i usprawnić go.
Na zakończenie uczniowie dostali jeszcze jedno zadanie. Otrzymali przepis kulinarny. Na jego podstawie ( słów, które zostały użyte w tekście) musieli ułożyć list. W tym zadaniu liczyła się pomysłowość uczniów.
Dzieci się dobrze bawiły i miały okazję do zabaw z językiem polskim. A. D.