LogowanieGościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

 

 

BIP ZS-P w Przełęku

Start Aktualności Wyjazd na Zieloną Szkołę
Wyjazd na Zieloną Szkołę Drukuj Email
niedziela, 06 października 2019 15:59

Siódemka śmiałków z naszej szkoły podjęła wyzwanie i wraz z rówieśnikami ze szkół w Ścinawie Nyskiej i Włodarach wyruszyła na pięciodniowy pobyt w Piwnicznej Zdroju.

Wyjazd obfitował w liczne atrakcje i wzbogacił wiedzę uczniów w wielu dziedzinach, nie tylko tych zgłębianych w szkolnych ławach.

Niewielka Piwniczna Zdrój, malowniczo położona w dolinie Popradu, który rozcina Beskid Sądecki na dwie części: pasma Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej, ugościła nas po królewsku. Zmierzając do niej odwiedziliśmy podkrakowski Tyniec i kopalnię soli w Bochni, uczestnicząc tym samym w żywej lekcji historii. Zapierające dech w piersiach krajobrazy południowej Małopolski wzbogaciły naszą wiedzę geograficzną, ale najcenniejszą wiedzę zdobywaliśmy pod okiem wspaniałych wychowawców z Domu Wczasów Dziecięcych - miejsca naszego zakwaterowania. Umiejętności i cenne doświadczenia, których próżno szukać w przestrzeni szkolnej ławy - samodzielność, umiejętność współpracy, posłuszeństwo, dbałość o porządek, punktualność, integracja, wypracowanie kompromisów - stanowiły nie lada wyzwanie. Jednak dwie z naszych uczennic zdały ten życiowy egzamin śpiewająco - Julia Kozik wraz z Amelką Ambroz zwyciężyły w konkursie czystości, zdobywając codziennie najwyższe wartości punktowe za utrzymanie porządku we własnym pokoju. Natomiast Julka indywidualnie  została nagrodzona dyplomem zielonej koniczynki - odznaczenia dla osób aktywnie uczestniczących w zajęciach prowadzonych w ośrodku.

Obowiązki były zrównoważone przyjemnościami - zawodami sportowymi na wesoło, konkursem karaoke, dyskoteką, rozśpiewaną biesiadą przy ognisku, ale też wycieczkami. Bliższe wyprawy ukazały nam piękno Piwnicznej z jej zapierającą dech w piersiach jesienną przyrodą, miejscami pamięci, urokliwym ryneczkiem, pijalnią wody mineralnej czy obfitującym w liczne eksponaty Muzeum Regionalnym. Mogliśmy także podziwiać krajobraz Pienin i szczyty Tatr podczas całodniowej wyprawy do Niedzicy i kompleksu basenów termalnych w Białce Tatrzańskiej, natomiast w drodze powrotnej rozsmakowywaliśmy się w prawdziwych wadowickich kremówkach.

Czas pobytu, wypełniony po brzegi atrakcjami, minął niepostrzeżenie. Zawiązały się nowe znajomości, rozrosły się listy kontaktów w telefonach, w uszach jeszcze dźwięczą melodie góralskich piosenek wygrywanych przez panią Elę i panią Joasię, a na podniebieniu czuć smak wyjątkowych potraw serwowanych przez panie kucharki. Tymczasem chowamy skrzętnie wszystkie wspomnienia i mamy nadzieję odwiedzić Piwniczną jeszcze nie raz. (M.B.)

 

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 07 października 2019 17:02
 
Copyright © 2020 ZS-P w Przełęku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Migawki

TWP - eliminacje szkolne

W tym roku szkolnym do eliminacji szkolnych przystąpili tylko uczniowie z II grupy wiekowej, tj. z klas 7 i 8. Jak co roku w przeprowadzeniu turnieju uczestniczył przedstawiciel OSP w Przełęku, Pan Rafał Pałczyk.

Więcej …
 
Dzień Babci i Dziadka

Podobno Pan Bóg stworzył babcię, bo sam nie może być wszędzie. Jak zatem nie doceniać tak wyjątkowej osoby w naszym życiu? Wszelkie uściski i całusy od wnucząt zawsze są mile widziane, a w dniu święta wszystkich babć i oczywiście dziadków - niemal obowiązkowe.

Więcej …