Dzień – w Ruchu
14 kwietnia 2014r.w naszej szkole uczniowie ustanawiali rekordy w różnych konkurencjach sportowych. Na wszystkich przerwach odbywała się zacięta rywalizacja. Dzieci uczestniczyły we wszystkich zaproponowanych dyscyplinach:
- rzut piłeczką do celu
- kręcenie hula- hop
- skakanie na skakance
- odbijanie piłką.
Na lekcji odbyła się pogadanka promująca aktywny tryb życia. Dzieci mogły zapoznać się ze skutkami siedzącego trybu życia i dlaczego należy się ruszać.
Nasi najlepsi uczniowie ( średnia liczba punktów z podanych wyżej konkurencji):
Klasy I- III
- Julia Kozik
- Emilia Kalińska
- Amelia Ambroz
Klasy IV- VI
- Dominika Janoszek
- Paulina kozik
- Michał Derka.
Wszystkich uczniów zachęcamy do spacerów na świeżym powietrzu.
Nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy komputerze
Prawidłowa postawa przy komputerze
Ważne!
Co daje aktywny tryb życia
Witamina X dla zdrowego serca
Biały chleb oraz płatki śniadaniowe są dziś oczyszczane, a potem wzbogacane w witaminy i mikroelementy. Tak samo my musimy wzbogacać swój organizm w aktywność fizyczną, którą utraciliśmy z powodu nowoczesnych, oszczędzających wysiłek urządzeń. Dzienna dawka witaminy X (ćwiczeń) jest dla serca tak samo ważna, jak zdrowa dieta.
Ważne w aktywności fizycznej jest to, że gdy spacerujesz lub podnosisz ciężarki, twoje serce staje się bardziej wydajne, pompuje więcej krwi z każdym uderzeniem i pracuje z mniejszym napięciem i stresem. Regularne codzienne ćwiczenia chronią przed chorobami serca – oto, jak działa gimnastyka.
Obniża ciśnienie krwi
Aktywność fizyczna pomaga „oczyścić” naczynia krwionośne i utrzymać ich elastyczność. W prowadzonych obecnie badaniach, w których bierze udział ponad 500 mężczyzn i kobiet w wieku od 40 do 60 lat, wykazano, że aktywność fizyczna zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej w tętnicach szyjnych. Nawet ludzie, którzy grają w golfa lub uprawiają ogród przez dzień lub dwa w tygodniu, mają zdrowsze naczynia niż ci, którzy nie wykonują ćwiczeń fizycznych.
Pomaga spalać cukier we krwi
Badania przeprowadzone w Czechach pokazują, że trzymiesięczny trening siłowy podnosi wrażliwość na insulinę u mężczyzn z opornością na ten hormon. Natomiast badania z Cambridge potwierdzają, że ćwiczenia fizyczne redukują zaburzenia metaboliczne i że ludzie, którzy nie byli w dobrej formie i zaczęli ćwiczyć, skorzystają więcej z aktywności fizycznej niż ci, którzy byli sprawni, kiedy rozpoczynali ćwiczenia.
Kontroluje wagę
Ćwiczenia fizyczne spalają kalorie, więc tracisz albo przynajmniej nie przybierasz na wadze. Badania pokazują, że spośród ludzi, których BMI wynosi średnio 41 (ekstremalnie otyłych), ci, którzy stracą zaledwie 7 proc. wagi przez regularne ćwiczenia, odzyskają prawidłowe ciśnienie krwi i poziom trójglicerydów. Wskaźniki stanu zapalnego w ich naczyniach krwionośnych spadną o jedną czwartą albo o jedną trzecią, nawet jeśli BMI będzie wynosiło 38 (ciągle zbyt duże). Wiele badań potwierdza, że nie musisz być szczupły, aby być sprawny fizycznie.
Obniża całkowity cholesterol
Główny i najważniejszy skutek ćwiczeń to wzrost poziomu dobrego cholesterolu HDL i spadek poziomu całkowitego cholesterolu. Przegląd wielu badań potwierdza, że dołączenie aktywności fizycznej do diety odchudzającej nie tylko podnosi poziom HDL, lecz także zwiększa korzyści z utraty wagi i redukuje poziom trójglicerydów oraz zmniejsza nadciśnienie.
Obniża tętno
W ciągu 60 sekund serce człowieka oglądającego ciągle telewizję bije 70 do 75 razy – więcej niż raz na sekundę. A serce osoby aktywnej fizycznie jest tak mocne, że może pompować taką samą objętość krwi w 50 zaledwie uderzeniach. A to jest o 36 tys. mniej uderzeń dziennie i 13 milionów w ciągu roku. Ćwiczenia fizyczne wzmacniają serce i oszczędzają je, gdyż dzięki nim pracuje ono z większą wydajnością.
Zobaczcie jak przebiegał „Dzień przeciw siedzącemu trybowi życia„